20.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

79 milyon metreküp atık su arıtıldı, çevre kirliliğinin önüne geçildi

79 milyon metreküp atık su arıtıldı, çevre kirliliğinin önüne geçildi
REKLAM ALANI

Samsun Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisleri tarafından 2023 yılında 79 milyon metreküp atık su arıtıldı, 9 bin 217 ton arıtma çamuru bertaraf edildi.

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğüne ait il genelinde 29 adet atık su arıtma tesisi mevcut. SASKİ Genel Müdürlüğü kesintisiz çalıştırdığı toplam 220 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisleri ile 2023 yılı içinde 79 milyon metreküp atık su arıttı. 9 bin 217 ton arıtma çamurunu da bertaraf etti. Arıtılan suların bir kısmı yeniden arıtılmak suretiyle geri kazanım suyu elde edilerek tesislerde proses suyu ve yeşil alanların sulanmasında kullanıldı. Geri kalan kısmı da deniz ve nehirler aracılığı ile alıcı ortama verilerek uzaklaştırıldı. Yapılan arıtmalarla birlikte yaklaşık 79 milyon metreküp atık suyun Karadeniz’e gitmesi engellenerek çevre kirliliğinin önüne geçildi.

“Samsunumuzu gözümüz gibi koruyoruz”

Şehre ve insana dokunan çalışmaları bir bir hayata geçirdiklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsunumuzu ve çevremizi gözümüz gibi koruyor, sürdürülebilirliği sağlamak için her türlü yatırımı gerçekleştiriyoruz. Attığımız her adımda yaptığımız her yatırımda çevremizi, şehrimizi ve insanımızı korumak için hassasiyetle çalışıyoruz. Ulaşım projelerimizle, kentsel dönüşüm uygulamalarımızla, kültür ve sanat faaliyetlerimizle, sosyal hizmetlerimizle, kırsal kalkınma hamlelerimizle, gençlik ve eğitim faaliyetlerimizle, şehre ve insana dokunan çalışmaları bir bir hayata geçiriyoruz. Amacımız kalite standartlarını yükseltmek. Eğer bir yerin arıtma tesisi yoksa, altyapısı kaliteli değilse, içme suyu yoksa kusura bakmayın orada kaliteli bir hayatın olması beklenemez. Sağlık açısından ne kadar uygun bir çevrede yaşıyorsanız o kadar sağlıklı olursunuz. Yaptığımız her çalışmada kentimizin bugünkü ihtiyaçlarına yönelik adımlarımızı atarken bir yandan da geleceğine ışık tutacak, yön verecek yatırımları hayata geçiriyoruz. Samsun’un 17 ilçesinde son teknolojiyi içeren, çağın gereklerinin ötesinde öncü projeleri gerçekleştiriyoruz. Atık su arıtma tesisleri yatırımları ile tüm ilçelerinde arıtma tesisi olan Karadeniz’de tek, Türkiye’de ise beşinci kentiz” dedi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ