20.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Başkan Sandıkçı: “Hedefim Cumhurbaşkanı’nı geçmek”

Başkan Sandıkçı: “Hedefim Cumhurbaşkanı’nı geçmek”
REKLAM ALANI

Samsun’un Canik İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, 2019’da Yüzde 64 ile seçildiğini hatırlatarak, “Gelecek seçimlerde hedefim Cumhurbaşkanı’nın ilçede aldığı oy oranını geçmek” dedi.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda, görev yaptığı süre boyunca gerçekleştirdiği çalışmaları basın mensuplarına anlatan Başkan Sandıkçı, kendisine sorulan tüm sorulara ve kamuoyunda merek edilen konulara içtenlikle cevap verdi.

“Hedefim Cumhurbaşkanı’nı geçmek”

Gelecek yerel seçimlerde hedefinin yüzde 70’in üstüne çıkmak olduğu belirten Başkan İbrahim Sandıkçı, “Bugün İbrahim Sandıkçı olduysa Cumhurbaşkanımızın takdiri ile olmuştur. Geçen Salı günü Cumhurbaşkanımız ile kısa bir sohbetimizde şu oldu: ‘Canik’te durumlar nasıl?’ dedi. ‘Durumlar iyi Sayın Cumhurbaşkanım’ dedim. ‘Ne yapıyorsunuz?’ dedi. Dedim ki sizi geçmeye çalışıyorum. ‘Kaç aldım ben oradan’ dedi. Dedim yüzde 70 aldınız. Ben de 71-72’yi zorluyorum dedim. Felsefemiz bu oldu. Hedefim budur. 2019’da yüzde 64 ile seçilmiştim. Şimdi ise hedefim Cumhurbaşkanı’nın ilçede aldığı oy oranını geçmektir. Bunu yapamazsam, hele de 64’ün altına düşersem kendimi başarısız sayarım. Yüzde 64 ile seçildiğimizde, Cumhurbaşkanımızın ismi ile seçildik. Kimse bizi tanımıyordu. 5 yılda insanlar bizi gördüler, tanıdılar. Şimdi 64’ün üstüne çıkarsam başarılıyımdır. Cumhurbaşkanımızı da geçersem daha da başarılıyımdır. Yapıp yapamayacağımızı sandık gösterecektir. Bana göre bütün belediye başkanlarının hedefi bu olmalıdır. Haddimi bilen bir siyasetçiyim. Cumhurbaşkanı’nın sayesinde buraya geldik. ‘Tamam’ veya ‘devam’ deme konusu tamamen Cumhurbaşkanımızın takdiridir” diye konuştu.

“Mustafa Demir’in devam etme oranı yüksek”

Büyükşehir Belediyesi adaylığıyla ilgili bir soruya Başkan Sandıkçı, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’in devam etme oranı bana göre yüksek. Olaya biraz da matematiksel olarak baktığınız zaman, karşı tarafın da ittifak olmaması, AK Parti’nin bugün Samsun’da 17 artı 1 yapma ihtimalini ciddi anlamda güçlendirdi. Ben devam etmesi yönündeyim çünkü şehir kazanıyor. Cumhurbaşkanımızın en isabetli, duygusallıktan uzak bir karar vereceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Belediye olarak 0 TL borcumuz var”

Başkan Sandıkçı, 2019’da Canik Belediyesini 250 milyon TL borçla aldıklarını ifade ederek, “Zor bir belediye devraldık. Yılmadık ve göreve bilerek talip olduk. Geldiğimiz noktada ekonomik olarak şuan Samsun’un en güçlü ekonomisine sahip bir ilçe belediyesiyiz. Bugün itibarıyla Canik Belediyesinin hiçbir kuruma borcu yoktur. SSK ve vergi daireleri olmak üzere hiçbir kuruma borcu yoktur. 5 yıl boyunca ne İller Bankası’nda ne de özel bankalardan 1 TL kredi kullanmamış belediyedir. Göreve geldiğimizde Canik nüfusu 100 bindi. Kişi başı borcumuz 2 bin 500 TL idi, şimdi 800 TL’ye kadar düştü. Dönem sonunda kişi başı borcumuz 400 TL’dir. Eksi 250 milyon TL borç ve 50 milyon TL borç ile devraldığımız belediye bugün 0 TL borç 700 milyon TL bütçeye getirmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

“10 bin kişi çalışacak”

Yapımı devam eden Samsun Şehir Hastanesi ile ilgili konuşan Başkan Sandıkçı, “Şehir Hastanesi Canik için çok önemli bir yatırımdır. Bacasız bir fabrikadır. Yaklaşık 10 bin kişini çalışacağı, günden 10 bin aracın giriş yapacağı, her gün 40 bin vatandaşın ziyaret edeceği öyle bir hareketin olacağı bir alandır. Sadece şu proje 100 bin ölçekli bir projeyi uçurmayı yetecek bir projedir. Mart gibi bir kısmını açmayı planlıyor bakanlığımız. Seneye bugünler İnşallah tamamı açılmış olur” açıklamasında bulundu

“İmarı tamamladık”

Kentsel dönüşümle ilgili konuşan Başkan Sandıkçı, şunları söyledi:

“300’e yakın bina yıktık. Dönüştürmeye devam ediyoruz. Yeni bir model kurduk. Canik Kentsel Dönüşüm adı altında yeni bir firma kurduk. Sermayesi belediyemize bağlıdır. Canik’te eski binaları alarak bina bazlı, arsa bazlı ve parsel bazlı özel müteşebbis çalışma başlattık. Bir vatandaş ‘50-60 yıllık bir binam var, bunun karşılığında bana ne verirsin’ dediğinde piyasa şartlarına çalışarak, piyasa oranlarına göre hareket ederek vatandaştan binayı alıyoruz. Vatandaşı kiraya çıkarıyoruz. Binanın hacmine, yapısına, metrekaresine göre 1.5, 2.5 yıllık zaman zarfında binayı vatandaşa teslim ediyoruz. 2019’da yaptığımız iş imara başlamak oldu. 2 bin 253 hektar. Samsun’da belediye kurulduğundan bugüne kadar tek seferde yapılmış imardır. İmarı tamamladık. Bir tane mahkememiz de yoktur.”

“Meslek edindirme kursları”

Ülkede işsizlik gibi sorunun olmadığına dikkat çeken Başkan Sandıkçı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sorun mesleksizliktir. Dedik ki meslek edindirelim. Bölgemizde sanayilerdeki sektör alanlarının temsilcileri ile görev yaptığımızda mobilya sektöründe çok ciddi bir açığın olduğunu bize bahsettiler. Onlarla bir protokol yaptık. 4 modül başlığı altında protokol yaptık. Sizin meslek sahibi yaptığınız tüm vatandaşları işe alacağız onayı aldıktan sonra Canik Meslek Edindirme Kurslarını açtık. CNC operatörlüğü, mobilya tasarım, koltuk döşeme ve koltuk dikim kursları var. Koltuk döşeme ve dikimi daha ziyade kadınlarımıza diğer bölümler ise karma olarak bir modül oluşturduk. Burada eğitim alanlarımız yüzde 100 iş garantisi ile iş sahibi oluyorlar. Canik Samsun’un en büyük mobilya üreticisi durumundadır.”

Başkan Sandıkçı toplantıda ayrıca tamamladıkları veya devam eden Canik Hükümet Konağı, Şehr-i Bahçe Konutları, Canik Polis Merkezi, Samsun Millet Bahçesi, Canik Fen Lisesi Soğuksu Mahallesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları, Canik İlçe Jandarma Binası, Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü, Canik Ters Evi, Meslek Edindirme Kursları, Canik Orman Okulu, Sıfır Atık Köyü ,yürüyüş yolları, Canik Halk Kütüphanesi ve Etüt Merkezi, Canik İş Merkezi , Canik Akıl ve Zekâ Oyunları Sınıfları Canik Gençlik Merkezi hakkında bilgi verdi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ