20.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Canik’in Romanlar için hazırladığı projeler Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi

Canik’in Romanlar için hazırladığı projeler Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi
REKLAM ALANI

Canik Belediyesi’nin Roman vatandaşlar için hazırladığı projeler, Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi.

Samsun’un Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçedeki Roman vatandaşlara katkılar sunan yeni projeleri ilçeye kazandırmaya devam ediyor. Canik’teki Roman vatandaşlara yönelik Canik Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Canik Sıfır Atık Marketi (CANSAM) ile Roman Kadınlar Ekonomilerine Katkı Sağlıyor’ ve ‘ROMACTED ile Atıklar Sıfırlanıyor’ projeleri, Avrupa Konseyi tarafından kabul edildi. Kabul edilen projeler çerçevesinde ilçede sıfır atık ve geri dönüşüm bilincinin yaygınlaşması sağlanırken, ilçedeki Roman vatandaşların ev ekonomilerine katkılar sunulacak.

Geri dönüşümden istihdama

Canik Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği ile Avrupa Konseyi tarafından Türkiye’de yürütülen ve Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Türkiye’de uygulanan ROMACTED II proje programında kabul edilen, Roman vatandaşların topluma kazandırılması ve ekonomilerine katkıda bulunacak 2 yeni projesiyle hibe almaya hak kazandı. Belediye, Roman vatandaşlar için yeni bir istihdam alanı oluşturacağı ‘ROMACTED İle Atıklar Sıfırlanıyor’ projesiyle atık toplayıcısı olarak çalışan Roman vatandaşların kayıt altına alınarak gelir elde etmesini, ‘Canik Sıfır Atık Marketi (CANSAM) ile Roman Kadınlar Ekonomilerine Katkı Sağlıyor’ projesiyle de Roman kadınların evlerinde topladığı geri dönüştürülebilir atıklarla kurulacak marketten alışveriş yapabilmesini sağlayacak.

“Sıfır atık kültürünün yaygınlaşmasını sağlayacağız”

“Projelerimizle ilçemizdeki Roman kardeşlerimizin ev ekonomilerine katkılar sağlayacağız” diyen Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “İlçemize kazandırdığımız projelerimizle Roman kardeşlerimizin çalışma hayatında aktif olarak rol alarak gelir elde etmesini sağlayacağız. 2 ayrı projemizle kendileri için yeni bir istihdam alanı oluştururken, aynı zamanda geri dönüştürülebilir atıkları yeniden ekonomiye kazandıracağız. ROMACTED II proje programı kapsamında kazandırdığımız projelerimiz, sıfır atık ve geri dönüşümle ilgili diğer projelerimizle birlikte ilçemizde sıfır atık kültürünün daha da yaygınlaşmasını sağlayacağız” dedi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ