27.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

DSÖ’nün Nasır Hastanesi’ndeki hastaları tahliye çabaları sürüyor

DSÖ’nün Nasır Hastanesi’ndeki hastaları tahliye çabaları sürüyor
REKLAM ALANI

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bir süredir İsrail askerlerinin kuşatması altındaki Nasır Hastanesindeki hastaların başka hastanelere nakledilmesi için tahliye çabalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail güçlerinin hastaneyi askeri kışlaya çevirmeyi sürdürerek hastaların ve sağlık ekiplerinin hayatını tehlikeye attığı” belirtildi.

Açıklamada, “Hastanedeki 25 sağlık personeli ve 136 hasta hala elektrik, su, yiyecek ve tedavi imkanlarından yoksun. Dünya Sağlık Örgütü’nün kalan hastaların diğer hastanelere tahliye çabaları sürüyor” denildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’in hastaneye tıbbi ve insani yardımların girişini hala engellemekte olduğu kaydedildi

HASTANE ASKERİ KIŞLAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra cumartesi günü, “İşgalci İsrail, Nasır Hastanesini hizmet dışı bırakarak askeri kışlaya dönüştürdü” ifadelerini kullanarak, İsrail askerlerinin hastanede çalışan 70 sağlık personelini alıkoyduğunu belirtmişti.

İsrail askerlerinin yoğun bakım doktorunu alıkoyduğunu ve hastanede kritik vakaları takip edecek doktorun da kalmadığını vurgulayan Kudra, “İsrail işgal güçleri sedyede hareket edemeyen onlarca hastayı alıkoydu. Hastalar askeri sedyelerle kamyonlara bindirilip bilinmeyen bir yere götürüldü” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail’in askeri kışlaya çevirerek elektriklerini kestiği ve oksijen cihazının çalışmasını engelleyerek hizmet dışı bıraktığı Nasır Hastanesi yoğun bakımında ölenlerin sayısının 8’e yükseldiği açıklanmıştı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ