21.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Göz enfeksiyonlarında artış (Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor? Tedavisi nasıl?)

Göz enfeksiyonlarında artış (Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor? Tedavisi nasıl?)
REKLAM ALANI

Son dönemde göz enfeksiyonlarına neden olabilen virüslerin etkisiyle hastaneye başvuranların sayısı arttı. Uzmanlar el hijyenine dikkat edilmesini, kişisel eşyaların ortak kullanılmamasını ve belirtiler baş gösterdiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmasını öneriyor.

Göz kapaklarında şişlik, gözlerde kızarıklık ve sulanma. Tüm bunlar göz enfeksiyonlarına neden olan virüslerin, yani adenovirüslerin belirtileri arasında yer alıyor.

El hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı op. Dr. Gülşah Tezcan, “Bu çoğunlukla çok bulaşıcı bir hastalık. Çoğunlukla toplu olan toplu yaşanan yerlerde çocuklar kreşte özellikle bu hastalığı okullarda kapabiliyorlar. İlerleyen dönemde gözün şeffaf tabakası kornea tabakasında lekeler oluşmakta. Bu hastalığın aslında süreçte çok ciddi bir komplikasyonu.” değerlendirmesinde bulundu.

Adenovirüsler 1 hafta içinde bulaşabiliyor ve her yaş grubunda gözlenebiliyor. Uzmanların göz enfeksiyonlarından korunmak için uyarıları var. Op. Dr. Tezcan, “Hastalıkta temastan kaçınmak çok çok önemli. Çok bulaşıcı çünkü. Yüzümüzü gözümüzü elledikten sonra herhangi bir yere dokunmadan muhakkak elimizi yıkamalıyız. Ayrıca makyaj malzemelerinin de ortak kullanılmaması çok çok önemli.” dedi.

Belirtiler meydana geldiğinde hastalığın bulaşma riskini önlemek için doktora başvurmak önemli.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ