23.06.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Kavak’ta 40 mahallenin su sorunu çözüldü

Kavak’ta 40 mahallenin su sorunu çözüldü
REKLAM ALANI

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), 4,5 yılda Kavak ilçesinde 40 kırsal mahalleyi kesintisiz içme suyuna kavuşturdu.

17 ilçede kırsal mahallelerin yol ve su problemlerini çözmek için çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, su problemlerini çözmeye devam ediyor. Bu kapsamda SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından, son 4,5 yılda Kavak ilçesinde toplam 295 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdi.

40 mahallenin su sorunu bitti

İlçede bu güne kadar 190 bin metre içme suyu, 5 bin 500 metre kanalizasyon ve 2 bin 500 metre yağmursuyu boru hattı döşeyen SASKİ ekipleri, 27 adet içme suyu deposu, 9 adet terfi merkezi ve 4 adet de sondaj kuyusu inşa etti. Kavak İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini artırarak 2 katına çıkaran kurum, Alaçam, Çayırlı ve Kethüda ile birlikte 40 mahallenin su problemini ortadan kaldırdı. Ayrıca ilçeye günlük 6 bin metreküp arıtma kapasitesine sahip Kavak İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni kazandırarak çevre kirliğinin önüne geçti.

85’i kırsalda olmak üzere 91 mahallesi bulunan Kavak ilçesinde 2019 yılında 9, 2020 yılında 6, 2021 yılında 5 ve 2022 yılında 17 mahalleye kesintisiz içme suyu dağıtan SASKİ Genel Müdürlüğü, 2023 yılında da 3 mahalleyi sevindirdi. Toplamda 40 mahallede vatandaşların su ile ilgili yaşadığını sorunların çözüldüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Azaklı, Alagömlek, Başalan ve Bayraklı mahallelerindeki çalışmaların ise devam ettiğini söyledi.

“2024’te Kavak’ta su sorunu kalmıyor”

İçme suyu anlamında Kavak ilçesinde önemli bir sorunun kalmadığını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsunumuzu diğer alanlarda olduğu gibi altyapıda da geleceğe güçlü taşımak ve gelecek nesillere altyapı problemi olmayan yaşam alanları sunmak adına çalışmalarımızı hızla gerçekleştirdik aynı tempoda gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu manada yerin altını ilmek ilmek ördüğümüz ilçelerimizden birisi de Kavak ilçemiz. Kavak ilçemizde ekiplerimizin çalışmalarıyla mahallelerimizin su problemi tek tek çözüme kavuştu. 4 mahallemizdeki çalışmaları da Allah nasip ederse hızla bitireceğiz. Dolayısıyla 2024 yılında ilçemizde su sorunu gibi bir konu gündemden tamamen kalkacak” dedi.

“9 mahalle 136 milyon liralık yatırım”

Kapasitesini iki kat artırdıkları Kavak İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden saniyede alınacak 121 metreküp arıtılmış suyu, içme suyu temini kapsamında Atakum ilçesinin üst kotlarında isale hattı çalışmaları devam eden mahallelere ileteceklerini de dile getiren Başkan Demir, şunları söyledi:

“Ayvalı, Şenyurt, Kasnakçımermer, Güneyköy, Akalan, Erikli, Elmaçukuru, Kabadüz ve Aslandamı Mahallelerine memba kalitesindeki arıtılmış ve kesintisiz içme suyunu bu mahallelere vereceğiz. Proje kapsamında 124 km içme suyu hattı, 9 adet çeşitli hacimlerde içme suyu deposu ve 2 adet terfi merkezi bulunuyor. 136 milyon TL’ye mal olacak bu proje ile söz konusu mahallelerimizin içme suyu ihtiyacı giderilecek.”

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ