18.06.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

’Şah damarı tıkanıklığında 75 yaşından önce erkekler, sonra ise kadınlar büyük risk taşıyor’

’Şah damarı tıkanıklığında 75 yaşından önce erkekler, sonra ise kadınlar büyük risk taşıyor’
REKLAM ALANI

Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mutlu Çiçek, “Şah damarı tıkanıklığında 75 yaşından önce erkekler, sonra ise kadınlar büyük risk taşıyor” dedi.

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mutlu Çiçek, şah damarı tıkanıklığı (Karotis Arter) hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Hastalığı tetikleyen faktörler hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Mutlu Çiçek, “Karotis arterler, boynunuzun her iki yanında bulunan ve şah damarı olarak bilinen atardamarlardır. Karotis arterler, kalpten çıkan temiz kanı baş bölgesine ve beyine ileten arterlerdir atar damarlardır. Karotis arterler daraldığı zaman, tek taraflı güç kaybı, geçici görme kaybı, konuşma bozukluğu olabilmektedir” diye konuştu.

Şikayetler

Vatandaşların bazı şikâyetler karşısında bir hekime başvurması gerektiğini söyleyen Dr. Mutlu Çiçek, “Damar tıkanıklığını etkileyen damar sertliğinin (ateroskleroz) gelişinde rol oynayan bazı faktörler olmaktadır. Hastanın sigara içmesi, ailesel yatkınlık, kötü huylu kolesterolün yüksek olması, trigliserid düzeylerinin yüksek olması, insülün direnci ve şeker hastalığı gibi glukoz düzeyinin yüksek seyrettiği hastalıklar, hareketsiz bir hayat tarzı, bu gibi durumlar damar sertliği sürecini hızlandırabilmektedir. Bu ve bunun gibi benzer şikayetleri olan hastaların en kısa zamanda bir hekime başvurmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ