21.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Salıpazarı Barajı inşaatı yüzde 20’ye ulaştı

Salıpazarı Barajı inşaatı yüzde 20’ye ulaştı
REKLAM ALANI

Samsun’un Salıpazarı ilçesinde yaşanabilecek selleri önlemesi için yapılan barajın fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20 seviyesine yaklaşırken, baraj projesinden etkilenen hak sahipleri aileler için yapılan konutlar da teslim aşamasına geldi.

Salıpazarı ilçesinde önceki yıllarda yaşanan seller can kayıplarına ve maddi zarara neden olmuştu. Yüksek kesimlerden gelen sel sularının kontrol altına alınması amacıyla 14 Eylül 2017’de Salıpazarı Barajı’nın yapımına başlandı. Toplam maliyeti 1 milyar 142 milyon TL olan baraj inşaatının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20 seviyesine yaklaşırken, 6 bin 500 metre uzunluğundaki rölekasyon yollarının 4 bin 500 metresinin beton kaplaması tamamlandı. Gövde temel kazılarının ise yüzde 98’i tamamlandı. Derivasyon kondüvisi betonarme imalatlarına başlanan baraj mansabındaki yol geçişi sanat yapısı imalatı devam ediyor.

Salıpazarı Barajı yılda 25,74 milyon metre küp içme suyu sağlayıp, 10,85 hektar alanı taşkından koruyacak

Barajın kret kotu 146 metre olarak inşa edilirken, temelden yüksekliği 76 metre, toplam gövde hacmi de 670 bin metre küp olacak. Göl hacmi 13,19 milyon metre küp olacak barajın bin 540 hektar alanı sulaması, yılda 25,74 milyon metre küp içme suyu sağlaması amaçlanırken, 10,85 hektar alanı ise taşkından koruması hedefleniyor.

Baraj projesinden etkilenen aileler için yapılan konutlarda sona gelindi

Barajın yapılması ile birlikte projesinden etkilenen, Düzköy, Çiçekli ve Orta Mahallelerde hak sahipleri için ‘yeniden yerleşim yeri yapımı’ planı devreye sokulmuştu. Plan kapsamında hak sahibi aileler için DSİ’ye ön tahsisi yapılan Bereket Mahallesi’nde 8 adet daireden oluşan yerleşke yapılıyor. İnşaatın betonarme imalatları (kaba inşaat) tamamlandı. Çatı, elektrik, sıhhi tesisat, kapı ve pencere, iç cephe alçı sıva, şap imalatları tamamlanan yapının dış cephe imalatları ve asansör imalatları devam ediyor. Toplam maliyeti 25 milyon 281 bin TL olan yeniden yerleşim yeri yapım işinde kaba inşaat haricindeki işlemler de tamamlanınca yapı hak sahiplerine teslim edilecek.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ