21.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Samsun itfaiyesi doğal afetlere karşı hazır

Samsun itfaiyesi doğal afetlere karşı hazır
REKLAM ALANI

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mustafa Falcıoğlu, doğal afetlere karşı 7 gün 24 saat hazır beklediklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri muhtemel doğal afetlerde daha hızlı ve etkin müdahalede bulunmak için her an hazır halde bekliyor. İtfaiye bünyesinde yer alan özel arama-kurtarma ekibi, yaptığı tatbikatlarla her türlü afet durumuna karşı hazırlanıyor. Arama-kurtarma ekibi her türlü afet için 7/24 hazır halde bekliyor. Özel arama-kurtarma ekibi, eğitim çalışmaları, kondisyon çalışmaları ve belirli periyotlarda yapılan tatbikatlarla kendini sürekli yenileyip geliştiriyor.

“Tatbikatlarla hazırlık yapıyor”

Özel arama-kurtarma ekibinin çalışmaları ve önemi ile ilgili bilgi veren Mustafa Falcıoğlu, “Samsun itfaiye teşkilatı, Türkiye genelinde özellikle büyükşehir itfaiye teşkilatları dikkate alındığında müdahale gücü, organizasyon yapısı, organize olabilme becerisi, eğitim altyapısı ve mesleki birikimiyle örnek bir itfaiye teşkilatı olarak kendini gösteriyor. Bizler her türlü afet durumunda tüm ekip ve bünyemize yeni kazandırdığımız ekipmanlar ile hazır durumda bekliyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu ülkemizde geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinde bir kere daha gördük. Samsun itfaiyemiz deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarında ilk andan itibaren aktif olarak yer aldılar ve birçok vatandaşımızı enkaz altından kurtardılar. Teşkilatımızın daha da güçlenmesi amacıyla tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Teknik donanımı güçlendirildi”

Arama-kurtarma ekibinin her an afet durumuna karşı hazır halde beklediğini söyleyen Falcıoğlu, “Gerek eğitim, gerek kondisyon çalışmaları gerek tatbikatlarla ekibimiz sürekli kendini geliştiriyor ve yeniliyor. Bu çalışmalar çok önemli çünkü her han her türlü doğal afete karşı ekibin tam anlamıyla hazır durumda olması gerekiyor. Bu noktada güçlü bir ekibe sahibiz. Ayrıca yapılan son çalışmayla teknik donanımımız çok güçlü hale geldi. Başta şehrimiz olmak üzere ülkemizde meydana gelebilecek acil durumlara karşı daha hazırlıklı hale getirmek ve vatandaşlarımızın güvenliğini en üst düzeyde tutmak için yakın zamanda 10 adet jeneratör, 17 adet dalgıç pompası, kaldırma yastıkları, kapı patlatma aparatları, demir kırıcı hilti, ayırıcı, kombi kesici, ram gibi birçok müdahale ve kurtarma ekipmanları almıştık. Yeni araç-gereçlerimizle birlikte ekiplerimiz daha hızlı, daha güvenli ve daha etkili müdahale kabiliyetine sahip durumda” diye konuştu.

21 vatandaşı enkaz altından sağ olarak kurtardı

Öte yandan 6 Şubat 2023’te meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hızla bölgeye ulaşan Samsun itfaiyesi arama-kurtarma ekibi, toplam 21 vatandaşı enkaz altından sağ olarak kurtarmıştı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ