21.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Serhat Türkel: Merkezdeki imkanları kırsala da götüreceğiz

Serhat Türkel: Merkezdeki imkanları kırsala da götüreceğiz
REKLAM ALANI

Ziraat mühendisleri, veteriner hekimler ve şehir plancıları ile kırsal mahallelerin kalkınması için birçok proje oluşturduklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum Belediye Başkan Adayı Serhat Türkel “Kırsal mahallelerin başta yol, ulaşım aracı ve sağlık hizmetleri olmak üzere çeşitli sorunları olduğunu biliyoruz. İlçe merkezimizdeki imkânları olabildiğince, kırsalda bulunan mahallelerimize götürmeyi hedefliyoruz’’ dedi

Bazı kırsal mahallelerin ilçe merkezine uzak olması nedeniyle yaşanılan hizmet aksamalarını telafi etmek istediklerini söyleyen Serhat Türkel, ‘’Bunun için hizmet noktaları arttıracağız ve belli lokasyonlarda 2 adet belediye ek hizmet binası yapacağız. Buralarda gerekli ve yeterli bir araç parkı kurulacak. İlçemizde önemli bir fındık üretim potansiyeli var.
Atakum sınırları içindeki bin 771 fındık üreticisinin hasat sonrası ürün muhafaza ve kurutma sorunlarını gidermek ve katma değer katmak için bir fındık kurutma tesisi kuracağız. Ayrıca kırsalımızdaki mahallelerimizde ihtiyaç sahibi ailelerimizi üretici kılmak amacıyla süt verimi yüksek bir ırk olan Saanen Keçileri vereceğiz. Yetiştiricilerimize ayrıca bir defaya özgü barınma, sağlık ve yem yardımı yapacağız. Keçilerden elde edilen sütler belediye tarafından satın alınarak gerek kooperatiflerde doğrudan satış gerekse dondurma imalati amacıyla değerlendireceğiz. Projemizi pilot bölgelerde uygulanarak yaygınlaştıracağız’’ diye konuştu.

‘’KOOPERATİF SAYIMIZ ARTACAK”
Kırsal mahallelerdeki ihtiyaç sahibi ailelerin bütçesine katkı sağlamak amacıyla, gezen tavuk yumurtacılığı için tavuk ve tavuk yetiştirme ekipmanları sağlayacağını ifade eden Serhat Türkel, ‘’. Pilot bölgelerde uygulayacağımız bu projemizden elde edilecek yumurtalar belediye kooperatifinde (ATAK) satışı yapılacak. Belediyenin sağlayacağı peynir yapım araç-gereçleri ve gıda alanında uzman akademisyenlerin rehberliğiyle kırsal mahallelerdeki ve ATAK kooperatifine üye kadın vatandaşlarımıza pazar için kalitesi yüksek ve hijyenik peynir yapımı konusunda uygulamalı eğitimler vereceğiz. Bu şekilde üretilen peynirler, yine belediye kooperatifi ATAK’ta satışa sunulacaktır. Hem kırsal mahallelerde üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlere değer kazandırmak hem de buralardan göçü yavaşlatmak için belediyemiz, buralardaki ekilmeyen arazileri kiralayarak ekecek ve buralarda sigortalı kadın ve genç istihdamı oluşturacağız. Teknolojik imkânların da kullanılmasıyla üretilecek ürünler Belediye Kooperatiflerinde satılacak. Bu amaçla 2 adet olan Belediye Kooperatifi (ATAK) sayısını artıracağız. Yine kırsal mahallelerimizde örnek meyve bahçeleri kurulacak ve buralar kent halkının gezinti yeri ve taze meyve satın alabileceği yerler olarak düzenleyeceğiz’’ şeklinde konuştu

‘’PİKNİK VE MESİRE ALANLARINI İYİLEŞTİRECEĞİZ’’
Atakum İlçesinde bulunan piknik ve mesire alanlarının tamamı iyileştirileceklerini sözlerine ekleyen Türkel, ”Halkımızın piknik ve mesire alanlarından güvenli ve konforlu olarak yararlanmalarını sağlayacağız. Buralarda köy ürünlerinin satılmasına olanak tanıyan standlar kuracağız. Hâlihazırda Belediyemiz tarafından sürdürülmekte olan ata tohum uygulaması yaygınlaştıracağız. Böylece hem Anadolu topraklarının genetik mirası olan ata tohumları korunmuş olacak hem de çiftçilerimize doğal ve ucuz tohum imkânı sunacağız. Belediye, mahalle muhtarlarımızın kolay ulaşabileceği bir anlayışla çalışacağız. Bu hususta muhtarlarımızın talep, şikâyet ve diğer konularda iletişim kurabilecekleri özel bir masa oluşturacağız’’ ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ