27.05.2024 - Samsun Şehrine Hoşgeldiniz!
REKLAM ALANI

Teyemmüm abdesti nedir, nasıl alınır? Diyanet’e göre teyemmüm abdestini bozan durumlar

Teyemmüm abdesti nedir, nasıl alınır? Diyanet’e göre teyemmüm abdestini bozan durumlar
REKLAM ALANI

Teyemmüm abdesti, dini vazifelerini yerine getirmek isteyen birçok kişi tarafından sorgulanan konular arasında yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılan bilgiler doğrultusunda, teyemmüm abdestiyle ilgili merak edilenler öğrenilebiliyor. Peki, teyemmüm abdesti nedir, nasıl alınır? İşte Diyanet’e göre teyemmüm abdestini bozan durumlar.

Teyemmüm, su bulunmadığında ya da var olan suyu kullanma imkânı olmadığında abdestsizlik veya cünüplük gibi hükmî kirliliği gidermek amacıyla temiz toprak ya da toprak cinsinden bir şeye sürülen ellerle yüz ve iki kolun mesh edilmesi şeklinde yapılan hükmî temizlik demektir.

TEYEMMÜM ABDESTİ NASIL ALINIR?

Kur’ân-ı Kerîm’de, “Eğer hasta iseniz, yolculukta bulunuyorsanız, tuvaletten gelmiş iseniz veya kadınlara yaklaşmışsanız da su bulamamışsanız temiz bir toprağa yönelip, onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesh edin (teyemmüm edin),” buyrulmaktadır.

Teyemmüm edecek kimse, ne için teyemmüm edeceğine (abdeste veya gusle) niyet eder. Parmakları açık olarak ellerini temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye vurur, ileri ve geri hareket ettirerek kaldırır, hafifçe birbirine vurarak ellerini silkeler.

Ellerinin içiyle yüzünün tamamını bir kere mesh eder. Sonra ikinci defa ellerini aynı şekilde toprağa vurur ve sol elin içiyle, dirseğiyle birlikte sağ kolunu mesh eder; daha sonra da sağ elinin içiyle sol kolunu aynı şekilde mesh eder.

TEYEMMÜM ABDESTİ NASIL BOZULUR?

Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozar. Ayrıca, abdest veya gusle yetecek suyun bulunması, hastalığın iyileşmesi, suyu kullanabilme imkânının elde edilmesi gibi teyemmüm etmeyi mübah kılan mazeretlerin ortadan kalkması da teyemmümü bozar

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ